Anasayfa Foto Galeri Anketler Bize Yazın İletişim Önemli Telefonlar Ağrı Linkleri Künye Yazar Girişi

EN ÇOK OKUNANLAR

SPOR HABERLERİ

E-DEVLET

 
 
 
 
 
 
Açık Teşekkür

Açık Teşekkür

Tarih 04 Kasım 2013, 22:44 Editör Ayhan Arslan

Doğubayazıt'ta Köprünü sorunu sürekli gündemde tutan Halkın Sesi Gazetesi amacına ulaştı.

TARİHİ PIRA BELEK(ALACA KÖPRÜ)NÜN  YAPIMINI SAĞLAYAN

Erzurum karayolları 12.Bölge Müdürü

ŞENOL ALTINOK’A

Erzurum Karayolları 12.Bölge Başmühendisi

ŞEREF TURAN’A

Köprü yapımında bizzatı ilgilenip ,yardımlarını esirgemeyen Karayolları Genel Müdürlüğü Tarihi Köprüler Şübe Müdürü,

HALİDE SERT’E

Doğuanadolu sempozyumların mimarı olarak düzenlediği sempozyumlar da sürekli Pıra Belek (Alaca köprü) sünü yıllardır gündeme getiren,

PROF.DR. OKTAY BELLİ’YE

Yine çeşitli sempozyumlarda köprünü durumunu dile getirerek köprünün memba ve mensap restitüsyonunu yaparak köprünün yeniden restorasyon yapılmasına dikkat çeken Van Mimarlar Odası Başkanı

DOÇ.DR. ŞAHABETTİN ÖZTÜRK’E

Köprünü sorunu sürekli gündemde tutan Halkın Sesi Gazetesi ile birlikte hareket eden

TURİZMCİ AHMET ÖZTÜRK'E

Köprünün yapımında sürekli fikir üreten ve yol gösteren

SİGORTACI NURİ ÖZTÜRK’E

Köprünün yapımında girişimlerde bulunan

KAYMAKAM İRFAN KENANOĞLU,

EFSANEVİ VE MUHTEŞEM KAYMAKAM NURULLAH ÇAKIR’A

KAYMAKAM ABDULLAH ÖZBEK’E

KAYMAKAM CEMALETTİN DEMİRCİOĞLUN’A

KAYMAKAM METİN MAYTALMAN’A

KAYMAKAM NURETTİN DAYAN’A

Köprünün yapını üstlenen firma yetkilisi

HARİTA MÜHENDİSİ MUHSİN KARAMAN’A

Bu konuda emeği geçen usta ve işçiler başta olmak üzere herkese sonsuz teşekkürler ederiz.

HALKIN SESİ

KÖPRÜNÜN ESKİ HALİ


Pıra Belek(Alaca köprü)nün tarihçesi:

Doğubayazıt İran transit karayolunun 7. km. sinin kuzeyinde yaklaşık 1.200 metre uzaklıkta sazlık çayı (Sarı Su) üzerinde yer alan  uzunluğu 34.00 metre, genişliği 4.33 metre, su kotundan yüksekliği 5.00 metre kot açıklığı 6.17 metre olan aynı seviyelerde iki köprüyü birbirine bağlayan ve Ağrı dağının eteğindeki Pıra Belek (Alaca Köprü) Beyazıt Miri Mir Muhammed Pır Bela tarafından yaptırılmıştır.

 

 

Mir Muhammed Pır Bela ünlü Kürt Filozofu Ehmedê Xanî'nin de hayır dualarıyla 1674 yılında İshak Paşa Sarayı'nın birinci bölüm temeli atılışından çok önce İshak Paşa Sarayı'nda kullanılan siyah taşları Ağrı Dağı'ndan getirmek için bu köprüyü inşa etmiştir. Köprünün inşası İshak Paşa Sarayı'nı yapan ustalar tarafından yapılmıştır. Zira İshak Paşa Sarayı'nı yapan ustaların İshak Paşa Sarayı'nda ki taşlar üzerindeki usta işaretleri bu köprüde de mevcuttur.

 

 

Ünlü düşünür Ehmedê Xanî zaman zaman köprüye gelip, köprünün yanındaki sazlıktaki kamışlardan kendisine okka kalem hazırladığını kendi eserlerinde belirtmiştir. Ayrıca Xani  köprüde oturarak, köprünün yanı başında bu sazlıktaki yaşamı da ele alarak bir yazı yazmıştır.

 

Köprünün yaklaşık 20 metre güneyinde 6.00x6.00 metre ölçülerinde kare planlı bir yapı kalıntısı mevcuttur. Bu kalıntı İshak Paşa Karakoludur.

 

 

Karakol köprünün güvenliğini sağlamak amacıyla Osmanlı devletinin son dönemlerinde inşa edilmiştir. Kürt Hamidiye alayları tarafından da kullanılmıştır. Cumhuriyetin kuruluş tarihi sonrası da bu Karakol önemini daha çok arttırmıştır. Ağrı Dağı baş kaldırışında devlet yetkilileriyle, Ağrı Dağı baş kardırışı liderlerinden Broyo Hesike Telli (Brayim Ağa), İhsan Nuri Paşa burada zaman zaman görüştükleri bilinmektedir.

 

 

Köprünün zaman içerisinde bakımsızlık nedeniyle köprünün memba, mansap cephesinin kesme taş kaplamalarının tabliyesi korkulukları ile memba kemer kesme taşları tümü sökülmüş günümüzde oldukça harap bir konumdadır. Köprünün tempan duvarları tabliyesi kaplaması ve korkulukların tümü yıkık bir vaziyettedir. Zaman zaman doğal nedenlerle köprüden kopan taşlar köprünün altında akan gür su nedeniyle sürüklenmiştir. Bu köprü Mehmet Emin Öztürk'ün arazisi içerisinde görülmektedir. Bir tarih ve doğa hayranı Nuri Öztürk ise suda sürüklenen taşları kıyıya çekerek yok olmasını önlemiştir.

 

 

Bu köprüde inceleme yapan Van Mimarlar Oda Başkanı Mimar Doç.Dr.Şahbettin Öztürk köprünün memba ve mensap restitüsyonunu yaparak köprünün yeniden restorasyon yapılmasına dikkat çekmiştir. C.B

 

 

 

 

 

Bu haber 597 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Doğubeyazıt Haberleri

ESKİ RAMAZANLAR!...

ESKİ RAMAZANLAR!... Gelin hep birlikte 55 yıl öncesine Doğubayazıt’a zaman tünelinde bir yolculuk yapalım.

Bay Fuat Tuna Siz Padişah mısınız?

Bay Fuat Tuna Siz Padişah mısınız? AĞRI KAMU HASTAHANELER BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ MALİ HİZMETLER BAŞKANI ÇOKTAN ÇOK KIYMETLİ O DENLİ MUHTEREM BAY F...
AĞRI'DA FUTBOL VE ŞİDDET23 Mart 2016

ANKET

30 MART BELEDİYE SEÇİMLERİNDE OYUNUZU HANGİ PARTİYE VERECEKSİNİZ ?


Tüm Anketler

AĞRI FOTOĞRAFLARI

TÜRKİYEDEN HABERLER

SAAT & TAKVİM

AİLE HEKİMİNİZİ ÖĞRENİN

2010 Medya04.Net Web sitemiz basın ahlak kurallarına uymaya söz vermiştir. Yazılan yazılardan yazarları ve kaynakları sorumlu olup Medya04 Sitesi sorumlu tutulamaz.
Tasarım

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi